Welcome to our Blog

The daily Post

Read Our Blog

Kordaj Dünyasında Yenilikler

RPM Power:Yeni Babolat Kordaj teli spin ve gücü maksimize etmek için geliştirilmiştir.

1875’teki tenis kordaj telinin mucidi Babolat, kuşkusuz, kordaj telini oyundaki asıl rolünü takdir etmek için en nitelikli kişidir. Bu nedenle, marka için yenilik kaçınılmazdır.

Oyun ve oyunun gelişimini inceleyerek tasarlanan RPM serisi bunun mükemmel bir kanıtıdır.

2000’li yılların başında, monofilament teller, oyuncuların daha da fazla spinli vuruş yapmasına izin vererek kontrolü de arttırmıştır. Günümüzde oyuncuların çoğu bu tip kordaj tellerini kullanıyor.

Örneğin ; Rafa Nadal RPM Blast kullanıyor.

Bununla birlikte, son zamanlarda daha iyi hissetme ihtiyacına ve daha fazla güce odaklanan bir trend ortaya çıkmıştır.

Bir anlamda, oyuncular hala her vuruşta daha “net” bir ses arıyorlar.

Bu durum Babolat ekiplerine RPM Power kordajını tasarlamaları için ilham verdi.

Ekstrüzyon parametreleri (telin imalat aşamasındaki anı) farklı şekilde kalibre edilmiş ve daha fazla güçte daha fazla esneklik sağlamak için optimize edilmiştir.

Oyuncuların beklediği hissiyatı ve topa vuruş esnasında çıkardığı sesi vermek için özel bir kaplama eklendi.

RPM Power’ın yeni rengi diğer tellerden farklı olarak  parlak “elektrikli kahverengi” dir.

Tenis severler, dünya çapındaki resmi lansman olan Aralık ayına kadar RPM Power’ı keşfetmek için beklemek zorunda kalacaklar.

Babolat  piyasaya sürmeden önce, 10.000’den fazla test paketini benzersiz özelliklerle keşfetmek ve test etmek için antrenörler ve marka elçileri arasında dolaştırıyor.

tenis-raketi-nasıl-secilir
tenis-raketi-nasıl-secilir

Raket Seçimini Nasıl Yaparım?

Tenis oynamaya karar verdiyseniz öncelikle size en uygun raketi seçmelisiniz. Piyasada bulunan farklı çeşitlerin arasından sizin seviyenize ve ihtiyaçlarınıza en çok hitap eden ürünü bularak hem oyundan daha çok keyif alabilir hem de verimliliğinizi üst düzeye çıkarabilirsiniz. Tenis malzemeleri satan her yerden edinebileceğiniz raketleri seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç farklı nokta bulunuyor. Bu noktalar; raketin kafa büyüklüğü, ağırlığı, kordaj sıklığı, denge noktası ve grip ölçüsü olarak sıralanıyor. Özelliklerine göre tenis raket fiyatları da değişiklik gösteriyor.

‘Raket Head Size’ olarak adlandırılan ve raketin üst kısmının genişliği olarak tanımlanabilecek özellik, tenis oynarken topa uygulanacak gücü, manevra kabiliyetinizi ve hareketleri yönlendirme seviyelerini belirliyor. Üç farklı boyutu bulunan tenis raketi çeşitleri genişliklerine göre midsize, midplus ve oversize olarak kategorilere ayrılıyor. Yeni başlayanlar için 105 inç ve daha geniş olan oversize raketler oldukça doğru bir seçim oluyor. Öğrenme aşaması için kafa alanı büyük raketler konfor ve top ile daha yüksek isabet oranı sağlıyor. Daha profesyonel düzeylerde ise raket kafa büyüklüğü azalıyor. Head size olarak daha dar olan raketler, kritik vuruşlar yapmak için oyuncuya olanak sağlarken yüksek kontrol yeteneği gerektirdiğinden daha ileri seviyelere hitap etme özelliği gösteriyor. Kafa alanı büyük raketler güçlü, kafa alanı küçük raketler ise kontrol raketleri olarak ön plana çıkıyor.

Yüksek Konfor İçin Yeterli Kordaj Sıklığı

Kordaj, tenis raketinde yer alan dikey ve yatay tellerin sıklığını anlatmak için kullanılan bir terim. Yine farklı ürünlerde farklı seçeneklerin bulunduğu kordaj sıklığı, aynı zamanda raketin kafa büyüklüğü ile de doğru orantılı. Sık kordajlı raketler genellikle topa yüksek güç uygulamak için ideal. Ancak bu durum oyuncunun bileğine fazladan yük binmesine ve manevralar konusunda daha kontrollü olmak zorunda kalmasına neden olabiliyor. Bu nedenle başlangıç ve orta seviyede seçeceğiniz tenis raketi, açık kordaj ile size daha yüksek konfor vaat ediyor. Bununla birlikte açık kordajlı raketler falsoya, sık kordajlı raketler kontrole daha yatkın olma özelliklerinden dolayı oyuncunun tarzına göre alternatif oluşturuyor. Açık kordaj sıklığına sahip raketler diğerlerine kıyasla daha hızlı yıpranıyor olsa da kullanım kolaylığı açısından sık telli raketlere göre daha çok tercih ediliyor. Elbette bu noktada da oyuncunun tarzı ve seviyesi büyük önem taşıyor.Raket ağırlıkları da diğer pek çok özellik gibi değişiklik gösteriyor. Seviye ve oyun tarzı ile bağlantılı olarak raketler, 240 ile 370 gram arasında değişen ölçülere sahip olabiliyor. 250 ve 280 gr aralığında yer alan hafif raketler, manevraların çok daha kolay yapılmasına olanak sağlarken bileğe fazladan yük binmesine neden olabileceğinden oyuncunun daha fazla efor sarf etmesine neden oluyor. Bununla birlikte 310 gramdan fazla olan ağır raketler, güçlü ve hızlı vuruşlarda oyuncuya artı puan kazandırıyor. Ancak bu ağırlıktaki raketler, ani manevra kabiliyetini düşürebiliyor.Tenis raketi çeşitleri, denge bakımından ya kafadan ya da sap kısmından ağır olma özelliği gösteriyor. Bu denge sistemi vuruşlarda oldukça büyük fark yaratıyor. Kafadan ağır raketler tenis topu üzerinde daha yüksek güç uygulanmasını sağlayarak hızlı ve sert vuruşlarda kolaylık sunuyor. Ancak manevra kabiliyeti bir parça daha kısıtlı oluyor. Saptan ağır raketler ise raketin kontrolünü ve topun yönlendirilmesini kolaylaştırarak daha kritik ve ince vuruşlar yapmanıza olanak sağlıyor. Eğer vuruş gücünüz yüksek olmasına rağmen manevralarda daha çok desteğe gereksinim duyuyorsanız denge noktası sap kısmında yoğunlaşmış bir raket tercih etmeniz gerekiyor. Tersi durumda; yani manevra kabiliyeti yüksek ancak vuruş gücünüz az ise kafa ağır bir raket sizin için elverişli oluyor.

Son olarak raket seçerken dikkat etmeniz gereken nokta ise grip ölçüsü; yani raketin sap kalınlığı. 1 ile 5 arasında değişen ölçülere sahip olan farklı raketler arasından seçim yapabilmek için önemsemeniz gereken şey, tutuş esnasında parmaklar ve avuç arasında kalan mesafenin uzunluğu. Uygun grip ölçüsü, parmaklar ve avuç arasında bir parmak kadar aralık bulunduğu hal olarak tanımlanıyor. Parmakların avuca değmemesi gerektiği gibi aynı zamanda arada fazla mesafe bulunması da oyun verimini azaltırken el ve kol ağrılarına da neden olabiliyor.

Her Seviye İçin Etkili Raket Malzemesi

Raketin şekli, kordaj sıklığı, grip ölçüsü gibi özelliklerinin yanında yapımında kullanılan malzemeler de pek çok açıdan değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak yeni başlayanlar ve tenisi daha çok hobi olarak görenler için hem fiyat hem de kullanım açısından alüminyum, titanium gibi metal alaşımları kullanılarak üretilmiş raketler uygun görülüyor. Çok daha profesyonel seviyeler için ise composite ve grafit olarak adlandırılan malzemelerin yüksek oranlarda kullanılması ile imal edilen tenis raketleri tercih ediliyor.

tenis-ayakkabisi
tenis-ayakkabisi

Tenis Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Tenis Ayakkabısı
Spor ayakkabı modelleri, hem sporcuların hem de spor giyim tarzından hoşlananların ilgi alanına giriyor. Farklı spor türleri için farklı özellikte ayakkabılar tasarlanıyor. Basketbol ayakkabısı, voleybol ayakkabısı ya da tenis ayakkabısı modellerinde birbirinden değişik özellikler bulunuyor. Çünkü her spor kendine özgü hareketlerden oluşuyor. Örneğin, tenis sporunda; seri ayak ayak hareketleri, sık sık ani ve hızlı duruşlar, yanal koşular ve kısa deparlar büyük önem taşıyor. Bu nedenle tenis ayakkabısı modelleri, tenis sporunun gerektirdiği hareketlere uyumlu olarak üretiliyor. Diğer taraftan tenis ayakkabısı tasarımları oyun stiline göre de farklılaşabiliyor. Kort zemini tenis ayakkabısı seçiminde öne çıkan faktörlerden biri oluyor. Tenis Atölyesi,Nike tenis ayakkabısı ve Asics tenis ayakkabısı gibi farklı tenis ayakkabısı markaları tarafından üretilen sayısız modeli beğeninize sunuyor.

 

Tenis Ayakkabılarının Özellikleri

Tenis ayakkabıları birçok özelliği ile diğer spor ayakkabı türlerinden farklılaşıyor. Tenis ayakkabısı modelleri yanal olarak tasarlanıyor, çünkü tenis sporu tenis kortunda yanal ve kısa koşular gerektiriyor. Taban deseni ise sert zemin ya da toprak kort gibi farklı kort tiplerine göre değişiklik gösteriyor. Tenis ayakkabılarının ayrıt edici özelliklerinden bir diğeri ise güçlü ve dayanıklı tasarımları oluyor. Örneğin, ileri yönde tekrarlanan hareketler gerektiren koşu ve yürüyüş ayakkabılarında yanal destekler daha azken tenis ayakkabılarında yanal desteklerin güçlü olması önem kazanıyor. Tenis ayakkabılarının zemin tutuş özelliğine sahip taban yapısında tasarlanması gerekiyor. Kısa ve hızlı ayak hareketlerinin önemli olduğu teniste, ayakkabı tabanının zeminde kaymaması ve oyuncunun dilediği gibi seri hareket etmesini desteklemesi gerekiyor. Aradığınız model için Tenis Atölyesi tenis ayakkabısı kategorisinde bulunan ürünleri inceleyebilirsiniz. Nike tenis ayakkabısı modellerini inceleyebilir, size en uygun ayakkabıları keşfedebilirsiniz. Nike court ayakkabı tasarımları tenisseverlerin tüm gereksinimlerini karşılıyor.

 

Tenis Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tenis ayakkabısı seçiminde oyun tipiniz en önemli faktörlerden biri oluyor. Kort çizgisi oyuncuları, genellikle kort geri çizgisi üzerinde yanal hareket ettikleri için yanal desteklerin daha güçlü olduğu tenis ayakkabısı modellerini seçmeleri gerekiyor. Ayrıca kort çizgisi oyuncuları için tasarlanan tenis ayakkabısı modellerinde taban dayanıklılığının da daha fazla olması gerekiyor. Set önünde sürekli atak yapan oyuncular ise servis-vole oyuncusu olarak adlandırılıyor. Servis-vole oyuncuları, servis atarken sıklıkla arkada bulunan ayaklarını kort yüzeyine sürtüyor. Bu da servis-vole oyuncu tipindeki oyuncuların, tenis ayakkabısı seçerken uç kısmı daha dayanıklı ve destekli olan modelleri tercih etmesini gerektiriyor. Diğer bir ifadeyle servis-vole oyuncusu iseniz, uç kısmı takviyeli ve ayak kemeri altında iç yan desteklerin fazla olduğu tenis ayakkabılarını incelemelisiniz. Oyun tipinize göre tenis ayakkabısı modelleri, Tenis Atölyesi indirimli tenis ayakkabısı fiyatları ile sizi bekliyor.

 

Ayak Tipinize Uygun Seçimler Yapın

Diğer ayakkabı seçimlerinde olduğu gibi, tenis ayakkabısı seçerken de ayak tipinizi tanımanız ve ayaklarınıza uygun ayakkabıları tercih etmeniz önem arz ediyor. Genel olarak ayak tipleri üç grupta sınıflandırılıyor. Islak ayağınızla bir kağıdın üzerine bastığınızda tüm ayağınızın izini görmeniz pronasyon, yani içe bükülen ayak şeklinizin olduğunu gösteriyor. İçe bükülen ayak şekliniz varsa adımlarınızı dengelemek için içe basma desteği sunan tenis ayakkabısı modellerini incelemelisiniz. Kağıtta ayak kemerinin meydana getirdiği boşluk izinin fazla büyük olması supinasyon, yani dışa bükülen ayak tipine sahip olduğunuz anlamına geliyor. Bu durumda daha esnek ayakkabıları tercih etmeniz hızlı yanal hareketlerinizde oluşabilecek darbeleri azaltıyor. Son olarak, kağıtta makul bir kemer boşluğu oluşması nötr ayak tipiniz olduğunu ve her tür tenis ayakkabısını rahatlıkla giyebileceğinizi gösteriyor. Aradığınız konfor için Tenis Atölyesi tenis ayakkabısı kategorisinde yer alan modelleri inceleyebilir, size en uygun ayakkabıyı rahatlıkla satın alabilirsiniz.

İletişim

Merak ettiğiniz her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.