Ekim 14, 2020 admin

Raket Seçimini Nasıl Yaparım?

tenis-raketi-nasıl-secilir

Tenis oynamaya karar verdiyseniz öncelikle size en uygun raketi seçmelisiniz. Piyasada bulunan farklı çeşitlerin arasından sizin seviyenize ve ihtiyaçlarınıza en çok hitap eden ürünü bularak hem oyundan daha çok keyif alabilir hem de verimliliğinizi üst düzeye çıkarabilirsiniz. Tenis malzemeleri satan her yerden edinebileceğiniz raketleri seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç farklı nokta bulunuyor. Bu noktalar; raketin kafa büyüklüğü, ağırlığı, kordaj sıklığı, denge noktası ve grip ölçüsü olarak sıralanıyor. Özelliklerine göre tenis raket fiyatları da değişiklik gösteriyor.

‘Raket Head Size’ olarak adlandırılan ve raketin üst kısmının genişliği olarak tanımlanabilecek özellik, tenis oynarken topa uygulanacak gücü, manevra kabiliyetinizi ve hareketleri yönlendirme seviyelerini belirliyor. Üç farklı boyutu bulunan tenis raketi çeşitleri genişliklerine göre midsize, midplus ve oversize olarak kategorilere ayrılıyor. Yeni başlayanlar için 105 inç ve daha geniş olan oversize raketler oldukça doğru bir seçim oluyor. Öğrenme aşaması için kafa alanı büyük raketler konfor ve top ile daha yüksek isabet oranı sağlıyor. Daha profesyonel düzeylerde ise raket kafa büyüklüğü azalıyor. Head size olarak daha dar olan raketler, kritik vuruşlar yapmak için oyuncuya olanak sağlarken yüksek kontrol yeteneği gerektirdiğinden daha ileri seviyelere hitap etme özelliği gösteriyor. Kafa alanı büyük raketler güçlü, kafa alanı küçük raketler ise kontrol raketleri olarak ön plana çıkıyor.

Yüksek Konfor İçin Yeterli Kordaj Sıklığı

Kordaj, tenis raketinde yer alan dikey ve yatay tellerin sıklığını anlatmak için kullanılan bir terim. Yine farklı ürünlerde farklı seçeneklerin bulunduğu kordaj sıklığı, aynı zamanda raketin kafa büyüklüğü ile de doğru orantılı. Sık kordajlı raketler genellikle topa yüksek güç uygulamak için ideal. Ancak bu durum oyuncunun bileğine fazladan yük binmesine ve manevralar konusunda daha kontrollü olmak zorunda kalmasına neden olabiliyor. Bu nedenle başlangıç ve orta seviyede seçeceğiniz tenis raketi, açık kordaj ile size daha yüksek konfor vaat ediyor. Bununla birlikte açık kordajlı raketler falsoya, sık kordajlı raketler kontrole daha yatkın olma özelliklerinden dolayı oyuncunun tarzına göre alternatif oluşturuyor. Açık kordaj sıklığına sahip raketler diğerlerine kıyasla daha hızlı yıpranıyor olsa da kullanım kolaylığı açısından sık telli raketlere göre daha çok tercih ediliyor. Elbette bu noktada da oyuncunun tarzı ve seviyesi büyük önem taşıyor.Raket ağırlıkları da diğer pek çok özellik gibi değişiklik gösteriyor. Seviye ve oyun tarzı ile bağlantılı olarak raketler, 240 ile 370 gram arasında değişen ölçülere sahip olabiliyor. 250 ve 280 gr aralığında yer alan hafif raketler, manevraların çok daha kolay yapılmasına olanak sağlarken bileğe fazladan yük binmesine neden olabileceğinden oyuncunun daha fazla efor sarf etmesine neden oluyor. Bununla birlikte 310 gramdan fazla olan ağır raketler, güçlü ve hızlı vuruşlarda oyuncuya artı puan kazandırıyor. Ancak bu ağırlıktaki raketler, ani manevra kabiliyetini düşürebiliyor.Tenis raketi çeşitleri, denge bakımından ya kafadan ya da sap kısmından ağır olma özelliği gösteriyor. Bu denge sistemi vuruşlarda oldukça büyük fark yaratıyor. Kafadan ağır raketler tenis topu üzerinde daha yüksek güç uygulanmasını sağlayarak hızlı ve sert vuruşlarda kolaylık sunuyor. Ancak manevra kabiliyeti bir parça daha kısıtlı oluyor. Saptan ağır raketler ise raketin kontrolünü ve topun yönlendirilmesini kolaylaştırarak daha kritik ve ince vuruşlar yapmanıza olanak sağlıyor. Eğer vuruş gücünüz yüksek olmasına rağmen manevralarda daha çok desteğe gereksinim duyuyorsanız denge noktası sap kısmında yoğunlaşmış bir raket tercih etmeniz gerekiyor. Tersi durumda; yani manevra kabiliyeti yüksek ancak vuruş gücünüz az ise kafa ağır bir raket sizin için elverişli oluyor.

Son olarak raket seçerken dikkat etmeniz gereken nokta ise grip ölçüsü; yani raketin sap kalınlığı. 1 ile 5 arasında değişen ölçülere sahip olan farklı raketler arasından seçim yapabilmek için önemsemeniz gereken şey, tutuş esnasında parmaklar ve avuç arasında kalan mesafenin uzunluğu. Uygun grip ölçüsü, parmaklar ve avuç arasında bir parmak kadar aralık bulunduğu hal olarak tanımlanıyor. Parmakların avuca değmemesi gerektiği gibi aynı zamanda arada fazla mesafe bulunması da oyun verimini azaltırken el ve kol ağrılarına da neden olabiliyor.

Her Seviye İçin Etkili Raket Malzemesi

Raketin şekli, kordaj sıklığı, grip ölçüsü gibi özelliklerinin yanında yapımında kullanılan malzemeler de pek çok açıdan değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak yeni başlayanlar ve tenisi daha çok hobi olarak görenler için hem fiyat hem de kullanım açısından alüminyum, titanium gibi metal alaşımları kullanılarak üretilmiş raketler uygun görülüyor. Çok daha profesyonel seviyeler için ise composite ve grafit olarak adlandırılan malzemelerin yüksek oranlarda kullanılması ile imal edilen tenis raketleri tercih ediliyor.

, , , , , ,

İletişim

Merak ettiğiniz her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.