Ekim 14, 2020 admin

Tenis Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

tenis-ayakkabisi

Tenis Ayakkabısı
Spor ayakkabı modelleri, hem sporcuların hem de spor giyim tarzından hoşlananların ilgi alanına giriyor. Farklı spor türleri için farklı özellikte ayakkabılar tasarlanıyor. Basketbol ayakkabısı, voleybol ayakkabısı ya da tenis ayakkabısı modellerinde birbirinden değişik özellikler bulunuyor. Çünkü her spor kendine özgü hareketlerden oluşuyor. Örneğin, tenis sporunda; seri ayak ayak hareketleri, sık sık ani ve hızlı duruşlar, yanal koşular ve kısa deparlar büyük önem taşıyor. Bu nedenle tenis ayakkabısı modelleri, tenis sporunun gerektirdiği hareketlere uyumlu olarak üretiliyor. Diğer taraftan tenis ayakkabısı tasarımları oyun stiline göre de farklılaşabiliyor. Kort zemini tenis ayakkabısı seçiminde öne çıkan faktörlerden biri oluyor. Tenis Atölyesi,Nike tenis ayakkabısı ve Asics tenis ayakkabısı gibi farklı tenis ayakkabısı markaları tarafından üretilen sayısız modeli beğeninize sunuyor.

 

Tenis Ayakkabılarının Özellikleri

Tenis ayakkabıları birçok özelliği ile diğer spor ayakkabı türlerinden farklılaşıyor. Tenis ayakkabısı modelleri yanal olarak tasarlanıyor, çünkü tenis sporu tenis kortunda yanal ve kısa koşular gerektiriyor. Taban deseni ise sert zemin ya da toprak kort gibi farklı kort tiplerine göre değişiklik gösteriyor. Tenis ayakkabılarının ayrıt edici özelliklerinden bir diğeri ise güçlü ve dayanıklı tasarımları oluyor. Örneğin, ileri yönde tekrarlanan hareketler gerektiren koşu ve yürüyüş ayakkabılarında yanal destekler daha azken tenis ayakkabılarında yanal desteklerin güçlü olması önem kazanıyor. Tenis ayakkabılarının zemin tutuş özelliğine sahip taban yapısında tasarlanması gerekiyor. Kısa ve hızlı ayak hareketlerinin önemli olduğu teniste, ayakkabı tabanının zeminde kaymaması ve oyuncunun dilediği gibi seri hareket etmesini desteklemesi gerekiyor. Aradığınız model için Tenis Atölyesi tenis ayakkabısı kategorisinde bulunan ürünleri inceleyebilirsiniz. Nike tenis ayakkabısı modellerini inceleyebilir, size en uygun ayakkabıları keşfedebilirsiniz. Nike court ayakkabı tasarımları tenisseverlerin tüm gereksinimlerini karşılıyor.

 

Tenis Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tenis ayakkabısı seçiminde oyun tipiniz en önemli faktörlerden biri oluyor. Kort çizgisi oyuncuları, genellikle kort geri çizgisi üzerinde yanal hareket ettikleri için yanal desteklerin daha güçlü olduğu tenis ayakkabısı modellerini seçmeleri gerekiyor. Ayrıca kort çizgisi oyuncuları için tasarlanan tenis ayakkabısı modellerinde taban dayanıklılığının da daha fazla olması gerekiyor. Set önünde sürekli atak yapan oyuncular ise servis-vole oyuncusu olarak adlandırılıyor. Servis-vole oyuncuları, servis atarken sıklıkla arkada bulunan ayaklarını kort yüzeyine sürtüyor. Bu da servis-vole oyuncu tipindeki oyuncuların, tenis ayakkabısı seçerken uç kısmı daha dayanıklı ve destekli olan modelleri tercih etmesini gerektiriyor. Diğer bir ifadeyle servis-vole oyuncusu iseniz, uç kısmı takviyeli ve ayak kemeri altında iç yan desteklerin fazla olduğu tenis ayakkabılarını incelemelisiniz. Oyun tipinize göre tenis ayakkabısı modelleri, Tenis Atölyesi indirimli tenis ayakkabısı fiyatları ile sizi bekliyor.

 

Ayak Tipinize Uygun Seçimler Yapın

Diğer ayakkabı seçimlerinde olduğu gibi, tenis ayakkabısı seçerken de ayak tipinizi tanımanız ve ayaklarınıza uygun ayakkabıları tercih etmeniz önem arz ediyor. Genel olarak ayak tipleri üç grupta sınıflandırılıyor. Islak ayağınızla bir kağıdın üzerine bastığınızda tüm ayağınızın izini görmeniz pronasyon, yani içe bükülen ayak şeklinizin olduğunu gösteriyor. İçe bükülen ayak şekliniz varsa adımlarınızı dengelemek için içe basma desteği sunan tenis ayakkabısı modellerini incelemelisiniz. Kağıtta ayak kemerinin meydana getirdiği boşluk izinin fazla büyük olması supinasyon, yani dışa bükülen ayak tipine sahip olduğunuz anlamına geliyor. Bu durumda daha esnek ayakkabıları tercih etmeniz hızlı yanal hareketlerinizde oluşabilecek darbeleri azaltıyor. Son olarak, kağıtta makul bir kemer boşluğu oluşması nötr ayak tipiniz olduğunu ve her tür tenis ayakkabısını rahatlıkla giyebileceğinizi gösteriyor. Aradığınız konfor için Tenis Atölyesi tenis ayakkabısı kategorisinde yer alan modelleri inceleyebilir, size en uygun ayakkabıyı rahatlıkla satın alabilirsiniz.

, , , ,

İletişim

Merak ettiğiniz her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.